Първа среща на Анна Нетребко с българската публика. Руската оперна певица, постигнала огромна световна популярност, дебютира у нас на 20 март в „Арена 8888 София“ заедно със Софийската филхармония под диригентството на доскорошния министър на културата маестро Найден Тодоров. По програма заедно със сопраното на сцената излезе и Юсиф Ейвазов – нейният доскорошен съпруг. Ейвазов е драматичен тенор, който също гради солидна международна кариера. Въпреки че още през миналото лято обявиха раздялата си, Анна и Юсиф продължават да изпълняват предварително уговорените си съвместни ангажименти и не позволяват личните им отношения да повлияят на професионалните. На сцената в София до Нетребко бяха още швейцарското сопрано Дария Рибак френският баритон Жером Бутилие.
За съжаление, продажбата на билетите в България върви трудно, а много медии отказват да рекламират събитието. Мнозина се отказват от възможността да чуят една от най-големите певици на века заради колебливото й отношение към войната в Украйна.
Певицата е родена през 1971 г. в Краснодар, а корените й идват от донските казаци. Родителите й не се занимават с музика, но проявяват афинитет към певческото изкуство. Майка й е инженер, а баща й – геолог, но въпреки сериозните си професии и двамата обичат да пеят. В юношеските си години Анна се увлича от какво ли не – акробатика, баскетбол, лека атлетика, езда и рисуване. По едно време заявява, че иска да стане хирург, а по-късно – каскадьор. На 11-годишна възраст започва да пише, а покрай чичо си се запалва по фотографията. Расте като привлекателна девойка и на 17 години участва в конкурс за красота „Мис Кубан“ 1988, където се класира втора. В крайна сметка музиката надделява и тя постъпва в Санктпетербургската консерватория. Времената са трудни, а за да се издържа, бъдещата звезда постъпва като чистачка в прочутия Мариински театър. Така едновременно печели пари и гледа всички представления. Днес Нетребко сама разказва тази история, макар мнозина да подозират, че това е добре измислен пиар ход.
Първият ментор на бъдещата звезда е големият диригент и поддръжник на Путин Валери Гергиев. Именно той я кани да участва в „Сватбата на Фигаро“ и след няколко репетиции тя получава ролята на Сузане, което е големият старт на кариерата й. Популярността й расте с всеки изминал ден, а през 1995 г., когато е само на 24 години, Нетребко изгрява в Сан Франциско в образа на Людмила от операта „Руслан и Людмила“. Пътят й в Америка е открит, а през 1999 г. артистичният директор на Вашингтонската опера Пласидо Доминго кани певицата да се превъплъти в образа на Джилда в „Риголето“.
Три години по-късно Нетребко блести в ролята на Наташа Ростова във „Война и мир“ на сцената на Метрополитън Опера, а заедно с нея е Дмитрий Хворостовски. Престижните оперни театри от цял свят се надпреварват да я канят, а сред тях са Кралската опера „Ковънт Гардън“, „Ла Скала“, Парижката национална опера, Виенската държавна опера, Кралският театър в Мадрид, Берлинската и Баварската държавна опера, Германската опера в Берлин.
Реномирани чуждестранни издания не спират да възхваляват таланта й. През 2007 година вестник „Таймс“ обявява Нетребко за една от 100–те най-влиятелни личности в света. Става и посланик на прочутата марка скъпи бижута Chopard.
Животът й обаче не е лишен от скандали. През годините Анна Нетребко многократно е изразявала подкрепата си за Путин, а медиите започват да я наричат „любимка на Кремъл“. Големите й неприятности започват през 2014 г., когато дарява милион рубли (около 15 000 евро по това време) за възстановяването на оперния театър в Донбас. Тогава тя вече е станала австрийски гражданин. Проблемът е, че връчва чека на Олег Царьов – лидер на сепаратистите в Източна Украйна и преследван като терорист от украинските власти. Следва вълна от възмущение, обвиняват я, че се включва в политическа акция. Австрийското външно министерство също изказва възмущение, а авиокомпанията Austrian Airlines прекратява рекламния си договор с нея.
Пълномащабната война в Украйна носи още повече главоболия на звездата, а кариерата й увисва на косъм. В началото на конфликта певицата отказва да заеме категорична позиция за нападението, да застане срещу Путин и Русия. Заявява единствено, че се моли за прекратяване на войната, но добавя, че никой артист не може да бъде принуждаван да заклейми родината си. Договорите й с някои от най-големите оперни театри в света са замразени или прекратени. Когато след време се връща на някои от престижните сцени, пред театрите по света се организират протести.
Особено драматично се развиват отношенията й с Метрополитън Опера. След като трупата прекратява сътрудничеството си с нея, през август 2023 г. Нетребко завежда дело срещу театъра и главния мениджър Питър Гелб. Тя иска обезщетение от 360 000 долара заради несъстояли се представления и загубите от 17 000 долара за всеки спектакъл. Освен това твърди, че „Метрополитън“ й е причинил стрес и безпокойство, както и емоционална мъка и страдания. В иска си включват още пропаднали ангажименти в други оперни театри в САЩ, които следват примера на „Метрополитън“. Нетребко дори обявява, че в онзи период й се наложило да продаде апартамента си в Ню Йорк на загуба.
Окончателно решение по делото няма, а певицата обяви, че ще се върне в Метрополитън Опера едва когато Питър Гелб напусне. Докато това се случи, прие поканата да пее в „Арена 8888 София“.
Синът й Тиаго е аутист, проговаря след 4-годишна възраст
Личният живот на Анна Нетребко е тясно свързан с оперната сцена. Първият й сериозен приятел е баритонът Симоне Албергини, за когото се сгодява, но така и не се омъжва.
През 2007 г. рускинята приема предложението за брак на уругвайския бас-баритони Ервин Шрот. В следващите шест години двамата са не само житейски, но и професионални спътници, а съвместните им изяви се радват на огромен успех. Не вдигат сватба, но създават дете. Малкият Тиаго се ражда през 2008 г. Преди шест години Анна признава публично, че синът й е аутист и до 4-годишна възраст не произнася нито дума. „Нито един специалист не ми даваше гаранции, че той изобщо ще проговори“, сподели Нетребко. Въпреки мрачните прогнози малкият Тиаго се научава да говори не само на английски, но и на руски.
Следващият мъж в живота на Нетребко е азербайджанският тенор Юсиф Ейвазов. През 2015 г. двамата вдигат пищна сватба във виенски дворец със 180 гости. Роклята на булката е създадена от руската дизайнерка от Виена Ирина Витяз, а визията й е допълнена от скъпоценна диадема на стойност около 2 милиона евро от бижутерската фирма Chopard.
Анна и Юсиф изглеждат щастливи заедно, въпреки че нямат общо дете заради генетична несъвместимост. Той приема Тиаго като свой син и се привързва силно към него. Неочаквано през миналото лято с Анна обявяват, че се разделят. Причината остава тайна.
Ивет САВОВА