Улов на летни емоции – любимият спорт на българина. Мнозина продължават да ги дирят в странство, но край брега на родното Черноморие също не е лошо. Още повече, че наоколо е пълно с изкуство. Не само с всевъзможни археологически находки и цели градове-паметници на културата под закрилата на ЮНЕСКО като Несебър, но и с галерии, всяка от които има летни примамващи предложения за своята публика. В това число и за най-малките – вместо безразсъдно да ги оставяме на плажа в най-горещата част от деня, бихме могли да ги заведем на среща с изкуството. Да, културният шок от плажните преживявания с крещящи майки и татковци, неспиращи да говорят на висок глас по телефона и да се наливат с бира, до известна степен може да бъде стресиращ. Но пък често си заслужава, защото галериите ни предоставят пътешествия из чудния свят на изкуството. И по-важното – опитват се да ни покажат светът около нас по-красив, вдъхновяващ и разбираем.
Ако сме някъде на север, задължително трябва да посетим Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Там ще се срещнем както с постоянната експозиция на институцията и едни от най-ярките творби на именития български художник Борис Георгиев, на когото е позирал самият Алберт Айнщайн, така и с любопитни временни сбирки.
До 21 август можем да разгледаме наистина впечатляващата изложба „Графики от Япония“, в която са поместени 50 графични листа от фонда на галерията, създадени в периода от 1981 г., когато се организира Първото международно биенале на графиката, до 2015 г. Редом с нея ще се изправим пред живописните постижения на Лора Маринов, наследничка на големия майстор на четката и един от създателите на варненската художествена галерия Янко Маринов. В платната й са отразени нейните вдъхновения – музикално-сценичните изкуства и свързаните с тях драматични сюжети, митологията, красотата на природата и различните състояния на човешкото лице: от невинността на детския образ до тъгата, носена от възрастта. Разбира се, като морска столица, Варна има и немалка мрежа от частни галерии, в които освен че може да се отдадем на общуването си с изкуството, може и да се сдобием с произведение на съвременен артист – „Ларго“, „Галерия 8“, Le Papillon и още, и още – във всяка от тях ни очаква изкуството, което ни връща към важните стойности в живеенето ни.
Задължителна точка от крайбрежните ни изживявания трябва да е Балчик, който отбелязва 100 години от създаването на Двореца. Градът ежедневно привлича стотици почитатели на изкуството със своята галерия и богатата програма от събития – музикални, театрални, литературни, като със сигурност всеки от нас ще открие „своето“. Преди броени дни беше представена изложба с оригинали на съкровища и две копия – 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред тях има както непоказвани досега експонати, така и постъпили в последните години във фонда на Националния исторически музей едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи. Изложбата „Разкази от злато и сребро“ в Каменната зала на Културния център „Двореца“ в Балчик, е посветена на 100-годишния юбилей на „Двореца“ и можем да я разгледаме до 14 октомври.
Ако лятото ни е на Южното Черноморие, няма как да пропуснем изпълнения също с безчет събития Бургас. До края на август ни очаква изложбата „Модернистите на XX век“ в Културен център „Морско казино“ – графични творби на световните Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро, които всякога се радват на любовта на публиката. Галерия „Неси“ почита творчеството на големия майстор в живописта Васил Стоев. „Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен обаче картините са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен“, сподели пред БТА по повод изложбата си преди откриването художникът. Но в картините му винаги има и още нещо, което няма как да ни остави безучастни в общуването с изкуството му.
В галерия „Пролет“ до 13 септември са изложени магически лабиринти от геометрични фигури, уютни шагренови повърхности, които създават усещане на хюга – изкуството да бъдеш щастлив, красиви изображения, които отключват послание след послание. Или казано по друг начин – изложбата на Галина Шехирян „Споделените пространства“. Талантливата авторка гостува за втори път в бургаската галерия.
Тук, разбира се, не споменаваме десетките артистични пространства във Варна, които действително през последните години се превърнаха в притегателен център за съвременното изкуство, или пък тези в Бургас, които полагат усилия да поддържат въобще жив интереса към изкуството. Това обаче не е повод да бъдем оптимисти, защото пространствата край брега на морето, в които изкуството има свое място, са действително оскъдни извън Бургас и Варна. Дори този факт е показателен за отношението ни като общество към проблемите на естетиката. А отраженията на тези проблеми са навсякъде – от подредбата на плажовете, през хаоса в обществените пространства, до обезобразените от безвкусни интервенции тела.
Пламен В. ПЕТРОВ