Бял мраморен бюст, за който се смята, че изобразява лицето на легендарната египетска царица Клеопатра VII, е открит под външните стени на храмовия комплекс Тапосирис Магна близо до Александрия, Египет. Статуята, изобразяваща жена, носеща кралска корона, кара доминиканския археолог Катлийн Мартинез да предположи, че може да представя Клеопатра VII в истинския й образ. Не всички учени обаче са съгласни.
Нови открития в храма Тапосирис Магна, западно от Александрия, гласи научното съобщение. Намерените предмети и артефакти хвърлят светлина върху късната история на Птолемеите. Египетско-доминиканската археологическа мисия, ръководена от д-р Катлийн Мартинес в сътрудничество с Националния университет „Педро Енрикес Уреня“ (UNPHU), разкри фундаментални находки под южната стена на заграждението в храма Тапосирис Магна, западно от Александрия.
Тези находки включват забележителна колекция от артефакти и церемониални предмети, които предлагат нов поглед върху историята на този регион през късната Птолемеева епоха.
Д-р Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антики на Египет, подчертава значението на две ключови находки: малка бяла мраморна статуетка на жена, носеща царска корона, и варовиков бюст на цар, украсен с начелника на Немес (вид забрадка със сини и жълти райета, понякога с дълги краища, падащи отпред, от двете страни на главата, носена от фараоните в Древен Египет). Той добави, че макар д-р Мартинес да смята, че мраморната статуетка изобразява владетелката Клеопатра VII, много археолози оспорват това твърдение, като отбелязват, че чертите на лицето се различават от известните изображения на Клеопатра VII. По-вероятно е статуетката да представлява друга кралска особа или принцеса.
Други важни находки са 337 монети, много от които с образа на Клеопатра VII, както и церемониални керамични съдове, маслени лампи, бронзови статуетки, варовиков съд за козметика и амулет със скарабей, на който е изписана фразата: „Справедливостта на Ра се прояви“. Освен това екипът открива бронзов пръстен, посветен на богинята Хатор, и керамични парчета, датиращи храма към късния птолемеевски период, което потвърждава, че изграждането му датира от I в. пр. н. е.
Д-р Мартинес съобщава и за откриването на останки от гръцки храм от IV в. пр. н. е., който е бил разрушен между II в. пр. н. е. и ранния римски период. Този храм се намира в близост до сложна система от дълбоки тунели, простиращи се от езерото Мариут до Средиземно море. Разкрит е и голям некропол с 20 катакомби, както и подземна гробница под древния фар на Тапосирис Магна. Гробницата се състои от три камери, едната от които съдържа девет бюста от бял мрамор и други артефакти.
Предварителните подводни разкопки в потопените части на Тапосирис Магна разкриват изкуствени структури, човешки останки и огромни количества керамика. Тези находки подчертават историческото и културното значение на обекта.
Министерството на туризма и антиките на Египет оценява тези открития като ключови за разширяване на разбирането ни за късния птолемеевски период и неговите архитектурни, културни и церемониални практики. Мисията ще продължи работата си, като ще се стреми да разкрие още от тайните на този древен храм и връзката му с управлението на царица Клеопатра VII.