„Отче! прости им, понеже не знаят, що правят“ (Лука 23:24). Или не е редно да се цитира Евангелието, защото веднага някой ще ни нарече назадничави, непрогресивни и даже по-лошо-русофили. Щото видиш ли Русия и Путин имат патент над Християнството и основно над Православието. „Господи, помилуй!“, не заради обидата над християнството, а заради липсата на всякакво уважение към история, култура и норми на поведение! Нищо против хората от ЛГБТ+ обществото, ама все нещо свято трябва да остане.
На церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж 2024 г. транссексуални представиха пародия на „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи. Това изпълнение предизвика разгорещени дискусии в цял свят.
Даже американският милиардер Елон Мъск се възмути, че „това е изключително неуважително към християните“.
Пародията възмути и френските консерватори от партията на Льо Пен.
„До всички християни по света, които гледат Олимпийските игри и се чувстват обидени от тази пародия на Тайната вечеря, знайте, че това не го казва Франция, а едно ляво малцинство, готово на всяка провокация“, написа в социалните мрежи евродепутатът Марион Марешал.
Пародията беше разкритикувана и от американския журналист Колин Ръг, който подчерта, че участва и дете:
„Вместо да обединят хората, организаторите на събитието очевидно са искали да се подиграят с вярата на 2,4 милиарда души.“
Организаторите са наели Томас Джоли за артистичен директор на церемониите по откриването и закриването на Олимпийските игри в Париж. 42-годишен театрален режисьор е известен с мюзикъла „Стармания“ нова версия на култовия мюзикъл от 1979г. Той искал, „да предаде духа на Франция: от литературата и културата до историята“. „Свикнал съм да създавам сценични продукции, а този път целият град беше моето платно“, заяви той пред репортери по-рано тази седмица.
„Шоуто на Джоли беше изпълнено със запомнящи се, безвкусни моменти: фигура с качулка, прескачаща по цинковите покриви на Париж, травестити, танцуващи на фона на електронна музика, обезглавени кралски особи от времето на Френската революция и сребърен кон с ездач в странни „рицарски доспехи“, плъзгащ се по Сена“.
Въпреки че официалните лица не уточняват стойността на продукцията, френските медии съобщават, че церемонията е струвала около 120 млн. евро, което е около четири пъти по-скъпо от церемонията по откриването на Игрите в Лондон през 2012 г.