Жана Яковлева: Тъжно е да усещаш омраза, но явно завистта в България е част от националния ни бит

 

Жана Яковлева от Българския културен институт в Рим е трето поколение актриса и е наясно, че фалшът и светското притворство отблъскват публиката. Като възпитаник на двама забележителни хора на изкуството – проф. Елка Михайлова във ВИТИЗ и Виторио Гасман в Италия, се старае да остане вярна на менторите си, за които няма нищо по-важно от почтеността към зрителите. В момента Жана Яковлева работи по поредния проект от графика на БКИ – дните на българското кино в Рим. 

  1. Как се представяте пред хората?

С малкото си име – Жана.

  1. Важно ли е за вас първото впечатление?

Абсолютно!

  1. Вярвате ли в любовта от пръв поглед?

За съжаление вярвам – почти винаги. Това е най-големият ми недостатък, който работи против самата мен.

  1. Допускате ли лесно хора до себе си?

Преди години го правех от раз. Сега вече се замислям.

  1. Какво може да ви извади от равновесие?

Предателство на близък и любим човек. Настрадах се от „близки“ предатели.

  1. Компромисът, който не бихте си позволили?

Връзка с човeк, който ме обича, а аз нямам никакви чувства към него. 

  1. Какво може да ви разплаче?

Жестокостта над всяко живо същество. И още много неща. Гледам филм и плача. Чета книга и плача. Слушам музика и плача. Наскоро се наложи да се подложа на интервенция. Лежах на операционната маса и сълзите ми течаха.

  1. На какво най-често се смеете?

На отличните комици в италиански и български филми. 

  1. Последната книга, която ви впечатли?

Il potere del subconscio на Джон Кехоу. Подари ми я Диана Бациева. Мъчителна история, за която често мисля.

  1. Любим художник?

Густав Климт. Усещам картините му. Модиляни. Сякаш изстрадвам живота му.

  1. Любим писател?

Анри Троя, Ориана Фалачи. 

  1. Любим поет?

Миряна Башева.

  1. Любим певец?

Мия Мартини, която притежава един от най-красивите и изразителни гласове в италианската поп музика. Уви, умира много млада – само на 47 през 1995 г.

  1. Любим филм?

Много са. По всяко време на денонощието и във всеки сезон мога да гледам „Ромео и Жулиета“, „Титаник“, „Имало едно време в Америка“.

  1. Любимо тв предаване?

Fuori dal coro, drito e rovecio – две публицистични предавания на „Канал 5“ в четвъртък и неделя. 

  1. Каква музика предпочитате да слушате?

Мелодична, италианска. В нея можеш да се потопиш изцяло.

  1. За какво изхарчихте първите пари, които спечелихте?

Бях на 4, когато ме снимаха като Сънчо в „Лека нощ, деца“. С хонорара майка и татко купиха персийски килим за хола. Разказваха на всички гости. Този килим остана до последно в родния ми дом на булевард „Христо Ботев“.

  1. Политик, на когото вярвате?

Джорджа Мелони. Обаятелна, истинска, безкомпромисна.

  1. Историческа личност, която презирате?

Гьобелс, който умъртвява не само собствените си деца. 

  1. Историческа личност, на която се възхищавате?

Борис Христов. 

  1. Любим парфюм?

Mmxviii incenso farmacia Vaticana.

  1. Любимо мъжко име?

Юрий.

  1. Любимо женско име?

Лефтера и Ивантия – така са се казвали бабите ми.

  1. Какво научихте от родителите си?

Те повтаряха на мен и сестра ми, че животът е прекрасен и че нищо лошо няма да ни се случи. За съжаление, не стана точно така.

  1. Как възпитавате или бихте искали да възпитате децата си?

Не знам. Може би за това съдбата реши да нямам деца.

  1. Каква искахте да станете като малка?

Актриса. Още тогава знаех. 

  1. Кое е любимото ви животно?

Моите йоркита.

  1. Мото, девиз или цитат, които следвате?

„Животът е това, което ти се случва, докато си зает да правиш други планове.“

  1. Разкажете един виц, на който искрено сте се смели?

Не помня вицове. Смея се в момента, после ги забравям.

  1. Думата, която използвате най-често?

Италиански нецензурен израз.

  1. Любимо ястие?

Бъркани яйца, правени от леля ми.

  1. Любим цвят?

Черен.

  1. Любимо питие?

Просеко.

  1. Пушите ли?

Не.

  1. Кое е първото ви разочарование в живота?

Когато ме скъсаха във ВИТИЗ.

  1. Кога сте били най-горда със себе си?

Може би когато снимах за първи път в мащабна италианска продукция – в „Генерал де ла Ровере“. В следващите филми отново си партнирах с прекрасни италиански актьори. Няма да ви казвам, че не спираха да ми правят комплименти.

  1. Дилемата семейство или кариера – какво избирате?

За съжаление винаги съм мислела първо за кариерата. И когато дадох израз на чувствата си и зажаднях за семейство, човекът до мен ме предаде, без да се поколебае. Страшно пропадане, което можеше да бъде и фатално.

  1. Какви са хората от приятелския ви кръг?

В България – още от студентските години във ВИТИЗ. Някои от тях останаха до мен, когато животът ми се срути и не знаех какво да правя.

  1. От какво най-много се срамувате?

Не успявам да се отърва от излишни килограми. 

  1. Кой е най-големият ви страх?

От смъртта.

  1. Мечтата, която преследвате?

Няма да е мечта, ако я споделя толкова публично.

  1. Откъде черпите информация?

Отвсякъде.

  1. Как отсявате истината от фалшивите новини?

В първите минути емоциите ме побеждават и побеснявам от лъжите. После ги осъзнавам. 

  1. Колко време прекарвате в социалните мрежи?

Излишно и изнервящо много.

  1. Очаквате ли изкуственият интелект да измести човека?

Когато преди много години гледах филма на Спилбърг „Дуел“, бях ужасена от подобна възможност.

  1. Искате ли да летите в Космоса?

Не.

  1. Вярвате ли в извънземни?

Не вярвам, но може и да греша.

  1. Имате ли пророчески сънища?

Сънувам много, но досега никога не съм сънувала печелившите номера от тотото или нещо, което ще ми се случи. 

  1. Кое е любимото ви цвете?

Орхидея.

  1. Отглеждате ли домашен любимец?

Е, как без любимите ми кученца? 

  1. Кое според вас е най-ценното човешко качество?

Това, което забравихме, че съществува – обичта.

  1. Кога предпочитате самотата?

До 49-ия си рожден ден не можех да си представя, че е възможно да бъда самотна. Нито за миг. Сега понякога съм толкова уморена, че с нетърпение очаквам да остана сама. 

  1. Има ли порок, който ненавиждате?

Моят собствен – лакома съм.

  1. Борили ли сте се със зависимости?

Мисля, че не. 

  1. Коя е най-тежката битка, която сте водили?

Да докажа коя съм.

  1. Имате ли хоби?

Сериалите – да ги гледам и да получавам роли в тях.

  1. Бихте ли се определили като бохем?

Да.

  1. Къде почивате – В България или в чужбина?

Рядко ми се случва. Напоследък харесвам Анталия.

  1. Коя е съдбата, която не бихте искали да ви споходи?

Не съм мислила.

  1. Вярвате ли в късмета?

Не. И това е много жалко. 

  1. Пропуснатият шанс, за който съжалявате?

Разбираме за подобни моменти много по-късно. Бяха ме избрали за малка, но ефектна роля във филма „Конан“ – сцените ми бяха с Джейсън Момоа, научих репликите си на английски, чувствах се на седмото небе. И по закона на Мърфи отложиха снимките с денонощие, но аз трябваше да се върна в Рим заради откриването на празниците „София поздравява Рим“.

  1. Бихте ли отговорили на въпроса на колко години сте?

Естествено, че не! Нали знаете – най-хубавите години на всяка жена са между 48 и 50. И аз ще си остана на толкова до края. Благодарение на студентите по оперно пеене и програмата „Еразъм“, които живеят в къщата на Борис Христов в Рим, остарявам по-бавно. Тези деца дори не подозират, че техният пулс ме поддържа млада.

  1. Коя е най-неудобната ситуация, в която сте попадали?

Хванах в изневяра човека, когото обичах. Научих се да шофирам, за да стигна до определено място и да видя с очите си това, което усещах със сърцето си. Боли и е безсмислено.

  1. В коя епоха бихте предпочели да живеете?

През 80-90-те години на миналия век. Вероятно е носталгия по младостта.

  1. Кое според вас е най-голямото научно постижение?

Всичко, което медицината е открила в последните години. Силно съм впечатлена от технологиите в „Аджибадем Витоша“ в София. А за професионализма и перфекционизма на професор д-р Иво Петров нямам думи, цял живот ще благодаря на него и екипа му!

  1. Ще се справи ли човекът с климатичните промени?

Едва ли. И тази мисъл е изключително стресираща. 

  1. Вярвате ли в конспиративни теории?

Да. Те създават странно чувство – сякаш около нас нещо се случва, но нито го разбираме, нито можем да го спрем.

  1. Как бихте се определили – либерал или консерватор?

Аз съм някъде по средата. Да се вземе най-доброто от двете е желано, но невъзможно.

  1. Смятате ли, че детето само трябва да определи половата си идентичност?

Не! Не съм майка и може би нямам право да говоря на тази тема, но като човек съм абсолютно против. 

  1. Толерантна ли сте към различията – полови, расови, интелектуални? 

Да. Стига да не се парадира. През последните години наблюдавам ненужна показност и ужасяваща агресия, които в Италия носят огромни проблеми и понякога завършват със смърт.

  1. Интересувате ли се от спорт?

Малко.

  1. За или против пластичните операции?

Зависи какво ги налага.

  1. Изпитвате ли комплекс заради външния си вид?

Нямам причини за подобни терзания. 

  1. Твърдо или меко легло предпочитате?

Специално.

  1. Доволна ли сте от заплатата, която получавате?

Ха-ха-ха… 

  1. Страхувате ли се от новото начало?

Не.

  1. Коя е държавата, в която мечтаете да живеете?

Италия. Живея в нея.

  1. Кой е най-незабравимият момент в живота ви досега?

Когато на 6 години излязох на сцената в театър „Сълза и смях“ в ролята на Сибила в „Идеален ден за лов на рибка бананка“ по Селинджър.

  1. Най-тежкият период, който сте преживели?

Смъртта на родителите ми.

  1. Коя е надеждата, която ви крепи?

Че ще имам нов шанс.

  1. Как си представяте света след 100 години?

Мен няма да ме има…

  1. С кого бихте живели на самотен остров?

С кученцата ми, с личности, които ме разсмиват, с мъже, които харесвам. Малък рай.

  1. Можете ли да простите изневяра?

Не.

  1. Поддържате ли отношения с бившите си половинки?

С някои – прекрасни. С други – никакви.

  1. Привърженик ли сте на брака?

Бях. Вече не съм.

  1. Романтична ли сте?

Да. Друга неподходяща слабост в характера ми.

  1. Кой е любимият ви момент от денонощието?

Вечерта.

  1. На кой народ симпатизирате?

На италианския. 

  1. Кой е въпросът, който си задавате най-често?

Защо?

  1. С коя историческа или съвременна личност бихте искали да разговаряте?

С великия режисьор Федерико Фелини.

 

  1. Кои са илюзиите, с които сте се разделили?

Че ще снимам филм на Федерико Фелини. 

  1. Кога свършва детството?

Когато осъзнаеш предателството.

  1. С какво никога не искате да се разделите?

С кученцата си, със спомените си. Толкова много приятели отлетяха, толкова сме безпомощни пред смъртта. 

  1. Кой е най-добрият съвет, който сте получавали?

От майка ми: В брак се живее с компромиси, а не само със страсти. 

  1. Вярвате ли, че съдбата на човека е предопределена?

Абсолютно. Понякога си казвам, че бих дала всичко, за да знам какво ще ми се случи, независимо от страха.

  1. Допитвате ли се до астролози и нумеролози?

Моят професор във ВИТИЗ Елка Михайлова, мир на душата й, често се занимаваше и с тези науки. Попивах всяка нейна дума. Имах период в миналото, когато със ставането от сън веднага изчислявах какъв ще бъде денят ми. Абсолютен ад! Честно казано, Теодора на Берлускони позна някои неща в битието ми. Мога да напиша пиеса за ходенето по врачки, когато любимият си тръгне. Ще бъде между драмата, комедията и трагедията.

  1. Връзвате ли си червен конец на ръката срещу зли сили?

Вече не. Уви, много хора в България се занимават с магии. Тъжно е да усещаш омраза, но явно завистта е част от националния ни бит.

  1. Каква е представата ви за щастие? 

Ако не си здрав, всичко е безсмислено. 

  1. Как бихте искали да си отидете от този свят?

Без да разбера.

  1. С какво бихте искали да ви запомнят хората?

Франка Христоф, съпругата на великия бас Борис Христов, цитираше фразата, която се преписва на Луи XV и неговата любовница мадам Дьо Помпадур: „След нас и потоп“. Зад тези думи според мен се крие нещо друго: мъртвите ги носим завинаги в сърцата и мислите ни. Няма нужда от гробища. Самата аз дори не искам гроб.

Последни публикации