Тазгодишното издание на наградите „Грами“ – една от най-големите музикални церемонии в света – се проведе на 1 февруари 2026 в Лос Анджелис и предложи не само звездна музика и победители, но и силни политически моменти и коментари, които отприщиха бурни реакции в социалните мрежи и дори от политически лица. Тревър Ноа отново бе водещ на шоуто – за шести и последен път според собствените му думи – и използва монолога си, за да направи остри, политически закачки. Той се подигра с отсъствието на Ники Минаж, шегувайки се, че тя вероятно е „в Белия дом с Доналд Тръмп“ по важни въпроси, което предизвика смях в публиката и вълна от коментари онлайн.
Ноа продължи с политически закачки, включително с импровизирано представяне на Тръмп и хумористични препратки към последни скандали и правни действия на президента – включително намек, че шоуто върви “напълно на живо”, защото “ако беше редактирано, Тръмп щеше да съди CBS за милиарди”.
След церемонията Доналд Тръмп реагира гневно в социалните мрежи, наричайки някои от коментарите „неточни“ и заплашвайки със съдебни действия срещу Ноа заради шегите за предполагаемо посещение на Тръмп на острова на осъдения педофил Джефри Епстийн.
Не само водещият се включи с политически послания. Един от най-обсъжданите моменти в шоуто бе речта на Бед Бъни, който при получаването на Награда за най-добър латино музикален албум използва платформата си, за да отправи силно политическо послание срещу имиграционните практики на ICE (Имиграционни и митнически власти на САЩ). Той заяви:
“ICE out… Ние не сме диваци. Не сме животни. Не сме чужденци. Ние сме хора и сме американци.”
Бед Бъни получи силни аплодисменти, а реакциите в социалните мрежи варираха от възхищение до критика, че музикалното събитие „не е място“ за политически изявления.
Но коментарите не спряха звездите, и други изпълнители, сред които Били Айлиш, изразиха подкрепа за движението „ICE Out“ и защитата на права и достойнство на имигрантите.
Все пак да обърнем внимание и на победителите:
Запис на годината
Kендрик Ламар и SZA – Luther
Песен на годината
Били Айлиш – Wildflower
Най-добър ремикс
Лейди Гага и Gesaffelstein – Abracadabra (Remix)
Най-добро музикално видео
Doechii – Anxiety
Продуцент на годината
Cirkut
Най-добър денс/електронен албум
FKA Twigs – Eusexua
Най-добър прогресив R&B албум
Дюран Бернар – Bloom
Най-добро кънтри изпълнение на дуо/група
Shaboozey и Jelly Roll – Amen
Най-добро изпълнение на африканска музика
Tyla – Push 2 Start
Най-добър традиционен поп албум
Laufey – A Matter Of Time
Най-добра песен, написана за дигитални медии
Одри Нуна, Рей Ами и Ejae – Golden
(от „Кей-поп ловци на демони“)
Най-добър рап албум
Кендрик Ламар – GNX
Най-добър нов артист
Оливия Дийн
Най-добър добър латино музикален албум
Бед Бъни – Debí Tirar Más Fotos
Най-добър съвременен кънтри албум
Jelly Roll – Beautifully Broken
Най-добър поп албум
Лейди Гага – Mayhem
Най-добро солово поп изпълнение
Лола Янг – Messy
Глобален принос към музиката
Фарел Уилямс
Албум на годината
Бед Бъни – Debí Tirar Más Fotos
По време на церемония, проведена в Peacock Theater в Лос Анджелис преди основното шоу, Далай Лама спечели първата си награда „Грами“ за аудиокнига, разказ и запис на разказ, като победи съдията от Върховния съд Кетанжи Браун Джаксън.
„Golden“ от „KPop Demon Hunters“ спечели наградата за песен, написана за визуални медии, което е първият път, когато K-pop изпълнител печели награда „Грами“. Композиторите изнесоха речта си на английски и корейски, подчертавайки двуезичния характер на песента.
Наградата за музикален филм отиде при „Music for John Williams“, което означава, че режисьорът Стивън Спилбърг официално спечели първата си награда „Грами“. Това го прави носител на EGOT – артист с награди „Еми“, „Грами“, „Тони“ и „Оскар“.

