2024 г. беше година на контрасти за пазара на изкуство, отразяващи както предпазливостта на търговците, така и новите възможности. Безспорно най-обсъжданата продажба за годината беше на банана залепен с тиксо, но наред с нея бяха изтъргувани много шедьоври. Няма да се впускаме в анализ на новите тенденции в изкуството, да защитаваме или опровергаваме произведението на Маурицио Кателан, но е ясно за „Комикът“ ще се говори дълго. Целта ни е да маркираме едни от най-емблематичните продажби от годината и да покажем тенденциите в световните аукциони.
Подготвили сме списък на седемте най-скъпо продадени картини, като Marbeks изчислиха, че 100-те най-скъпи лота за годината възлизат на обща стойност 1,8 млрд. долара, ето някой от тях:
Рене Магрит „Империя от светлина“ (1954 г.)
„Империя от светлина“ е един от най-известните шедьоври на сюрреализма, поразителен с контраста на нощното небе и ярката светлина. Тази картина символизира мистицизма в играта на светло и тъмно, присъща на творчеството на Магрит. Тя и е част от поредица негови произведения на тема светлина.
През ноември 2024 г. картината бе продадена от Christie’s в Ню Йорк за рекордната сума от 121,2 млн. долара. Купувачът остава анонимен, но тази придобивка е отбелязана от анализаторите като най-значимата за годината. „Империя на светлината“ привлича вниманието не само на колекционерите, но и на широката публика, като остава една от иконите на сюрреализма.
Ед Ръша „ Бензиностанция Standard“ (1964 г.)
Бензиностанция Standard се превръща в символ на попарта и американската култура в средата на ХХ век. Тази творба, създадена от Ед Ръша, отразява обикновената американска действителност.
През ноември 2024 г. творбата е продадена в Christie’s в Ню Йорк за 68,2 млн. долара. Картината дълго време е била част от частна колекция, а продажбата ѝ се превърна в едно от най-очакваните събития на годината. Добре познатият лаконизъм и графичен стил на Ръша правят творбите му емблематични за съвременното изкуство.
Клод Моне „Водни лилии“ (1914-1917 г.)
„Водни лилии“ е една от най-известните серии на Клод Моне, която отразява любовта му към природата и умението му да играе със светлината и цветовете. Тази творба е създадена в градината му в Живерни, където художникът черпи вдъхновение за повечето си по-късни произведения.
През ноември 2024 г. картината е продадена в Sotheby’s в Ню Йорк за 65,5 млн. долара. Високата цена на „Водни лилии“ потвърждава статута на Моне като един от най-великите импресионисти. Купувачът закупува този шедьовър за частна колекция.
Жан-Мишел Баскиа „Без заглавие“ (ELMAR)“ (1982 г.)
Жан-Мишел Баския, виден представител на неоекспресионизма, създава тази картина в разгара на кариерата си. „Без заглавие (ELMAR)“ демонстрира уникалния стил на художника, комбинация от графити и експресивни мазки.
През май 2024 г. картината е продадена в Phillips в Ню Йорк за 46,5 млн. долара. Тази творба набляга на социалните теми, характерни за творчеството на Баския, и остава популярна сред колекционерите. Продажбата ѝ още веднъж потвърждава статута на художника като културен феномен.
Рене Магрит „L’ami intime“ (1958 г.)
Тази творба на Магрит е олицетворение на неговия енигматичен стил, който кара зрителя да се замисли за скритите значения. „L’ami intime“ е картина, изпълнена със символи, която е продадена в Christie’s в Лондон през март 2024 г. за 42,1 млн. долара.
Уникалността на творбата се крие в нейната двусмисленост, която ни позволява да тълкуваме изображението по различни начини. Високата цена потвърждава интереса към сюрреалистичното изкуство сред съвременните колекционери. Сега картината ще украси частната колекция на европейски купувач.
Анди Уорхол „Цветя“ (1964 г.)
„Цветя“ е една от най-известните серии на Анди Уорхол, която показва красотата на природата през призмата на попарта. Творбата е продадена през май 2024 г. в Christie’s в Ню Йорк за 35,9 млн. долара.
Картината привлича вниманието с ярките си цветове и характерния стил на Уорхол, което я прави желан обект за колекционерите. Серията „Цветя“ остава една от най-разпознаваемите за художника. Тя подчертава способността му да превръща ежедневните образи в изкуство.
Клод Моне „Купа сено в Живерни“ (1893 г.)
Тази творба е част от серията творби на същата тема, в която Моне изследва промените в светлината по различно време на деня и годината. Купчината сено в Живерни е създадена в прочутата му градина, която се превръща в основен източник на вдъхновение за художника.
През май 2024 г. картината е продадена в Sotheby’s в Ню Йорк за 34,8 млн. долара. Тази творба демонстрира виртуозността на Моне в изобразяването на природни феномени. Продажбата ѝ е едно от най-важните събития на аукционната година.