Ars longa, vita brevis

Ars longa, vita brevis

Мисли, преди да пораснеш

Очевидно, както рядко се случва през последните години, илюстрацията за детски книги се превърна в своеобразен фокус в изложбения живот у нас. И това със сигурност дължим на усилията на редица личности, но и на факта, че именно през 2024-а България се показа достойно на панаира на детската книга в Болоня. Едно наистина респектиращо присъствие, което привлече вниманието на международната публика. Затова съвсем логично се яви и голямата ретроспективна изложба на Любен Зидаров в залите на Съюза на българските художници, а сега в Художествена галерия-Добрич могат да бъдат видени още две, посветени на детството експозиции, затворени между кориците на книгите.

Изложбата „Тихи книги“ е организирана с изключителното партньорство на Унгарския културен институт в София. Жителите и гостите на Добрич могат да разгледат добра колекция от над 40 творби – както оригинали, така и репродукции на илюстрации от майстори: Тюнде Андраш, Агнеш Бертоти, Борока Чиби, Естер Година, Александра Грела, Юли Яшди, Тибор Карпати, Юли Литкеи, Габриела Макулт, Мариан Мараи, Кристина Марош, Кинга Рофус, Бори Руткаи, Фани Шипош, Даниел Синваи, Атила Щарк. Посетителите се срещат с издавани по цял свят „тихи книги“ на егерската библиотека „Шандор Броди“, 18 дизайнерски неми книги на издателство „Чимота“, както и три лего-инсталации. Както уточняват организаторите, изложбата подхожда към жанра от две посоки: представя тихите книги като книги и илюстрациите в тях като произведения на изобразителното изкуство. Подборът е на унгарските куратори Емеше Ревес – изкуствовед, Ерика Пауер – библиотекар в отдел за детски книги, Жужана Блашке – арт мениджър. На английски език с израза silent book или тиха книга се назовават издания, които представят свързана история без писан текст.

Наименованието насочва към липсата на текст за четене, макар че историите, развиващи се чрез езика на образите, могат да бъдат разказани както на глас, така и наум. Тези истории, споделят от екипа на галерията, могат да бъдат добре познати разкази, като приказките на братя Грим, а могат да бъдат и авторски, измислени от художника. Жанрът не е обвързан с възраст и може да се отнася за малки деца или да разказва сложни истории на възрастните.

До 22 юли в Добрич публиката може да се срещне и с една още по-впечатляваща изложба, посветена на отново на илюстрацията. Но този път става дума за нейните предимно български измерения, които – и това е отдавна доказан факт, а бляскавото ни включване на панаира в Болоня е само свидетелство за това, безспорно имат място на световната сцена. Изложбата „Мисли, преди да пораснеш“ е на издателство „Точица“, което вече 14 години е живото свидетелство, че в страната ни наистина е възможно да се случват чудеса. Дължим ги на големите вълшебници на думите и превода като Зорница Христова. И на художниците, без чийто фантастични образи книгата за деца е непредставима.

Подбраните от Мариета Ценова творби, включени в изложбата, представят съвременния поглед на художниците към детските книги. Нещо повече – по думите на организаторите те “запазват свежестта на текста и предизвикват въображението да доизгради образите и обстановката, създадени от думите“.

На откриването издателят Зорница Христова, кураторът Мариета Ценова и художникът-илюстратор Ясен Григоров споделиха вълнението, с което са работили през годините върху книгите на издателство „Точица“ и за особеното отношение и топлина при подбора на илюстрациите, представени в настоящата изложба. „Мисли, преди да пораснеш“ е послание, което те отправят към всички – към децата, за да пазят чистата територия на своето въображение, и към възрастните, за да съхранят възможно най-дълго детското си любопитство.

Най-малките почитатели на изкуството на книгата, а и всички ние, порасналите, се наслаждаваме в изложбата на прекрасните илюстрации от Аля Маркова, Анелия Пашова, Анна Георгиева, Анна Цочева, Ася Колева, Вики Книш, Вяра Бояджиева, Ина Христова, Инна Павлова, Калина Мухова, Кирил Златков, Мария Дончевска, Миглена Папазова, Мила Лозанова, Мариета Ценова, Мила Янева-Табакова, Пенко Гелев, Райчо Станев, Сияна Захариева, Юлиян Табаков, Ясен Григоров. Проектът се осъществява с подкрепата на програма „Създаване“ на Национален фонд „Култура“. И ако я пропуснете, запомнете – тя ще може да бъде видяна на 17 и 18 август в старопрестолно Велико Търново, като част от вълнуващата програма на фестивала „Варуша-юг“.

Пламен В. ПЕТРОВ

Последни публикации