„В търсене на семейство Родаки“ (Searching for Rodakis), документален, 2023, Дания/Турция, 56 минути, сценарист, режисьор, продуцент и монтажист Керем Сойилмаз. Награди: гран при от Адана, от турския международен фестивал във Франкфурт, за среднометражен филм на Родопи филм фест 2024.
В Смолян от 11 до 14 юли се проведе четвъртото издание на международния документален Родопи филм фест. Бяха показани 36 пълнометражни, среднометражни и късометражни заглавия от цял свят. Той се организира от Бул Док (Христо Бакалски), съорганизатор – Гьоте-институт България, с финансовата подкрепа на Националния филмов център и Министерството на културата. Oфициален партньор на събитието е Община Смолян. Прожекциите отново бяха в две локации: на открито пред Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ и в Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“. За първи път 18 заглавия бяха качени в Neterra TV. Имаше и специална програма от американски VR филми и уъркшоп на Момчил Алексиев, осъществени с финансовата подкрепа на посолството на САЩ. За разлика от миналата година гостите бяха повече, респективно – и зрителите. Фестивалът заема все по-важно място в културата на живописния Смолян. Оказа се, че хората го чакат с нетърпение, а общината се гордее с него.
Най-много публика под небето събра вълнуващият филм „В търсене на семейство Родаки“ на младия турчин Керем Сойилмаз. Тъкмо той получи наградата за среднометражен филм от жури в състав: Владимир Андреев, туркинята Ебру Туайтес Дикен и поляка Корнел Миглус.
Под дъските на стара селска къща в Турция е открита тежка бяла гръцка надгробна плоча с неизвестен произход – за жена на име Хрисула Родаки, починала през 1887 година. Едва я вдигат, за да я сложат в багажник. Съседите гледат смаяно. Това се случва в семейството на автора на филма Керем Сойилмаз. Любопитството му е разпалено и той тръгва да търси корените на тази мистерия. Стига до Солун, където открива баща и син гърци с фамилия Родаки и ги отвежда в турското село. Пред камерата говорят свободно всички герои в тази заплетена и страшно интересна история – на турски, английски, гръцки. Адекватно са намесени и архивни фотографии. Оказва се, че и двете фамилии са жертва на принудителното заселване на турци в Гърция и на гърци – в Турция през 1923 г. Това се случва година след Гръцко-турската война (1919–1922), към която в Турция се отнасят като към част от Турската война за независимост по времето на Кемал Ататюрк. Гърция е разгромена и след Лозанския мирен договор между двете държави е подписан договор за размяна на населението. Засегнати са близо два милиона преселници – 1,3 милиона малоазийски гърци и 500 хиляди турци от Беломорието. През заплетената семейна енигма се разкрива драматичната история на две страни, особено на Турция.
Филмът е не само амбициозно и прецизно разследване, но и хващаща за гърлото емоционална сага за родовата памет – млади и стари наследници са еднакво мотивирани да разберат истината за произхода на тази надгробна плоча. Накрая я предават в музей и поставят пред нея цветя.
Керем Сойилмаз беше с нас в Смолян. Видях го да си глади старателно ризата преди прожекцията, а на другата сутрин го поздравих за прекрасния и важен филм. Още повече се зарадва, като разбра, че съм филмов критик. Прочее единственият на фестивала в Смолян.
Геновева ДИМИТРОВА