„Франкенщайн“ за първи път на български с илюстрации

„Франкенщайн или новият Прометей“ – готическият шедьовър и символ в съвременната попкултура, излезе за първи път на българския с илюстрации. Романът на Мери Шели е в превод на Жечка Георгиева и е с въздействащите рисунки на художничката Димана Георгиева. Драматичните си черно-бели изображения младата художничка създава чрез графичната техника линогравюра, като работи над тях близо година. Библиофилският елегантен том с логото на „Кръг“ се появява паралелно с дългоочаквания филм на Гийермо дел Торо по Нетфликс.

Възможно ли е да промениш последствията от грешка, мотивирана от криворазбран идеализъм и авангардизъм, както и от стремеж към недостижимото – това е големият въпрос във „Франкенщайн“. Сюжетът отвежда в лабораторията на младия швейцарски учен Виктор Франкенщайн, който създава живо същество от части на човешки тела. Успехът му в известния университет в германския град Инголщат мигновено се превръща в ужас – той се отвръща от творението си в момента, в който то оживява, и го изоставя. Новороденото интелигентно чудовище без име, минало и принадлежност трябва да оцелява само в свят, който го отхвърля заради външния му вид.

Единственото му спасение е да се приобщи към езика на човечността. Следва трагична серия от преследване и отмъщение: съществото копнее за приемане, но открива само страх и насилие. В отчаяната си изолация изисква от Франкенщайн да му създаде спътница, за да има с кого да общува. И когато Виктор му отказва, унищожава всичко, което създателят му обича. Загуба, гордост, вина, стремеж към слава – това са темите на Мери Шели, които са все така актуални. Тя предупреждава – колкото и да е безграничен човешкият ум, е опасно да се приема като равен на Бога и да си присвоява правото на съзидание. Виктор Франкенщайн наподобява Фауст на Гьоте и Прометей от гръцката митология.

Митът за произхода на книгата е също толкова магнетичен, колкото и нейният сюжет. Мери Шели пише романа, в който миксира епистоларната форма с разказа от първо лице, във вила „Диодати“ край Женевското езеро. Тя прекарва лятото на 1816 г. със съпруга си Пърси Биш Шели, лорд Байрон и неговия придворен лекар Джон Полиодри. Заради изригването на вулкана Тамбора времето е лошо и компанията е лишена от разходки. Решават всеки да измисли по една страшна история и да я чете на другите. Мери Шели смайва с Виктор Франкенщайн, а д-р Полидори с „Вампирът“, който е увертюра към „Дракула“ от Брам Стокър. Мери Шели публикува „Франкенщайн“ анонимно през 1818-а и на два пъти преработва творбата си, за да четем днес финалния ѝ вариант от 1831-ва. Дъщерята на философа Уилям Годуин и феминистката Мери Уолстънкрафт публикува и други романи, разкази, биографии и редактира произведенията на мъжа си след смъртта му. Остава в историята като авторката, която формулира една от най-устойчивите модерни митологии – за твореца, надхвърлил границите на позволеното. Именно от думите й, включени в луксозното издание на „Кръг“, разбираме какво я е подтикнало към първия й роман, останал в аналите като връх в готическия жанр и едно от първите произведения на научната фантастика.

Защото историята на Виктор Франкенщайн и създанието, което той сглобява от мъртва материя, провокира вечната дилема за пределите на науката, отговорността на твореца и морала на експеримента. Те са повече от парливи в ерата на изкуствения интелект и биотехнологиите. Романът бързо се превръща в световен бестселър и през годините е адаптиран стотици пъти на сцена и екран. Сега, въпреки някои промени в съдържанието, филмът на Гийермо дел Торо с Оскар Айзък и Джейкъб Елорди получи ласкави отзиви от публиката и критиката. Носителят на „Оскар“ е трансформирал „Франкенщайн“ в драма за бащинството и болката. „Баща ми беше прекрасен човек, но е много трудно да не го преувеличиш като образ. Особено в латиноамериканско семейство като нашето. Това, което ни прави хора, е прошката и приемането“, казва режисьорът. Неговият „Франкенщайн“ е от прелюдия и три действия, които се фокусират върху трансформацията на Виктор от изгубено дете в мъж, обсебен от търсенето на безсмъртие. Последният акт е разказан през очите на чудовището, изиграно от Джейкъб Елорди.

Албена АТАНАСОВА

Последни публикации