Ars longa, vita brevis

Ars longa, vita brevis

Михаил Неделчев с ново приносно изследване 

Доайенът в историята и критиката на словото професор Михаил Неделчев представи нова книга с ценни идеи, открития и обобщения на ключова тема – „Литературният персонализъм“. Тя е поредният му принос към теорията, блестящ анализ „във всичките разцветки и проявления“.  Литературният персонализъм е термин на самия автор и е свързан с изграждането на публичните образи на личностите, които сами по себе си се превръщат в произведение на изкуството. Но популярността не е достатъчна, около всеки писател трябва да има „повествование, дори направо легенда, а още по-добре – мит“. Затова Михаил Неделчев проследява развитието на литературния персонализъм във времето, коментирайки стотици писатели и общественици от световната и българската култура.

Започва с предшествениците на персонализма – от Омир през Сервантес до Гьоте и Байрон, продължава с емблематичните Бодлер, Рилке, Кавафис, за да стигне до Иван Вазов, кръга „Мисъл“ и редица други ярки представители на литературния персонализъм у нас до края на XX век. Той отива още по-далеч – описва дома като паметник на твореца, сътворен от самия него, подлага на прецизно разнищване проявленията на персонализма в науката, масовата култура, спорта. „Литературният персонализъм“ предлага нови перспективи по въпросите за личността, обществото, човешката свобода и предизвиква читателя да преосмисли собствените си ценности и убеждения“, пише професор Амелия Личева.

Михаил Неделчев за първи път използва термина си през 1978 година в студията „Проблемът за автобиографизма в творчеството на Яворов“. В литературата започват да го тиражират с лекота, сякаш винаги съществувал, но „без да се проблематизират много-много смислите му и границите на означаваните чрез него явления“. Особено любопитни са любовно-литературните персоналистически сюжети на Михаил Неделчев „Елисавета Багряна – Боян Пенев“, Яна Язова – Александър Балабанов“, тези за „тъмния принц на поезията“ Иван Пейчев и за „светлия принц“ Христо Фотев, за „тихите лирици“ Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Борис Христов… Новата му книга е изпълнена с десетки имена.

Последни публикации

bgART
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.