Дискусиите между Гърция и Британския музей относно съдбата на мраморните елементи от Партенона набират скорост, като гръцките официални лица са оптимистично настроени относно възможността за постигане на споразумение през 2025 г., според доклад на Finanial Times. Разговорите между двете правителства, които продължават вече няколко години, са съсредоточени върху евентуално споразумение за заем. Съгласно този план части от артефактите могат да бъдат временно върнати в Атина, докато значими гръцки антики ще бъдат изложени в Лондон.
Скулптурите, известни в Обединеното кралство като „Мраморите на Елгин“, са извадени от Партенона в Атина в началото на XIX в. от лорд Елгин по време на османската окупация на Гърция. Оттогава артефактите се съхраняват в Британския музей, който твърди, че придобиването им е законно. Гърция обаче отдавна настоява, че преместването им е било неразрешено, и смята връщането им за жизненоважно за своята културна и национална идентичност.
По време на среща миналата седмица между министър-председателя на Обединеното кралство сър Кийр Стармър и министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис се съобщава, че въпросът е бил повдигнат от гръцка страна. Обединеното кралство заяви, че скулптурите не са били официално включени в дневния ред на срещата, но потвърди, че правителството на Обединеното кралство няма да възпрепятства сключването на споразумение за временно заемане. Британският музей, като независима институция, има правомощията да взема решения относно тези договорености.
Британски закон, приет през 1963 г., забранява на музея да прехвърля за постоянно каквато и да е част от колекцията си, което оставя дългосрочното заемане като най-осъществимия компромис. Джордж Осбърн, председател на попечителите на музея и бивш министър на финансите, призна конструктивния характер на водените разговори, но отбеляза, че споразумението все още е далеч.
От встъпването си в длъжност през 2019 г. Мицотакис превърна връщането на скулптурите от Партенона в крайъгълен камък на културната политика на своята администрация. За да избегне ескалация на напрежението, Атина се е съсредоточила върху насърчаването на сътрудничеството и взаимното разбирателство.
Макар че Британският музей е показал откритост към творчески решения, някои от неговите попечители остават предпазливи по отношение на създаването на прецедент, който може да засегне други спорни артефакти.