Ars longa, vita brevis

Ars longa, vita brevis

ГХГ-Варна представя изложбата „Кръговратът на квадрата“

Градската художествена галерия “Борис Георгиев“ – Варна представя от 13 до 30 юни 2024 г. съвместната изложба на двама русенски артисти, които съчетават семейния живот и изкуството. Таня и Георги Пасеви са утвърдени художници, сценографи и дизайнери, с множество съвместни изяви и индивидуални отличия. Те създават проекта си “Кръговратът на квадрата“ за последното издание на Международния фестивал “Мартенски музикални дни“ в дунавския град и решават да покажат негова обогатена версия и пред варненската публика по покана на уважавания художник и графичен дизайнер Димитър Трайчев, с когото си сътрудничат през годините. Изложбата включва произведения живопис, колаж и асамблаж и според двамата автори този избор на техника обяснява до голяма степен техния подход и резултата от работата им.

“През годините ние работим като художници в такава посока, когато се изявяваме върху платно, а когато създаваме нещо триизмерно, до голяма степен повтаряме тези технически принципи, споделя Георги Пасев. Този път подготвихме кавалетни неща за залата на Доходното здание в Русе, а идеята ни сега е да повторим този формат на изложбата, разширен съобразно по-добрите условия, които предлага Варненската галерия.“

Георги Пасев само след месец тръгва за творчески предстой в ателиетата Сите де-з-ар в Париж (Cite internationale des art), придружен от Таня, но гостуването във Варна е важно за него, защото чувства силна връзка с морския град: “Баща ми дълги години е живял в морската столица, любовта ми към Варна тръгва оттам, но по-важното е, че съм отбил военната си служба във Военноморския флот. През тези нелеки години Варненската градска галерия беше моят остров на съкровищата, спасителен пристан, в който бягах, когато излизах в гарнизон.“

За творческия им тандем с Таня, той признава: “Ние работим от доста години заедно и работите ни имат осезаема връзка. Всъщност цял живот сме заедно – работим, рисуваме, излагаме и произведенията ни до голяма степен се допълват, когато бъдат изложени паралелно. Размишлявахме и двамата върху квадрата и кръга, върху кръговрата на живота – така се получи закачката с кръговрата на квадрата. Може да се приеме и като философски размисъл, но и като чиста игра с формата и разсъждение около динамиката на двете геометрични фигури. Ние имаме школовката на образованието ни по дизайн – стъпваме върху основите на Баухаус естетиката. Кръгът и квадратът са част от тези основни елементи, с които Баухаус прави своя разказ за модернизма. Това ни даде посоката за заглавието и стана обединяващата нишка между работите, някои от които бяха направени специално за изложбата, а други са по-стари произведения, които се вписват добре в тази концепция.“

Двамата създават заедно и програмния текст за своя проект: “В природата няма прави ъгли. Животът се окръгля. Човек подрежда света в прави линии и прави ъгли, в квадрат, за да го познае, да го притежава. В пространството на квадрата да подчини кръговрата на времето. Активното човешко творчество да победи пасивната природа. Но квадратът е рамка, лимитирано време с начало и край.

Човешкият живот се движи в ритъма на четворното. Четирите фази на цикличното движение завъртат квадрата в кръг – „Колелото на живота“. В хармоничната цикличност на кръга без начало и край се усеща вечността, небето, Слънцето, Бог.

Квадратът символизира Земята – света, сътворен от Бог. Динамичната диалектика между небесното – вечния човешки стремеж за безсмъртие, и земното – неговото обитание, вписва квадрата на човека в кръга на божественото.“

Откриването на изложбата е на 13 юни 2024 г. от 18:00 ч

Последни публикации