Дали графитите отразяват състоянието на Обединеното кралство, войната в Газа – или нещо съвсем друго?
Когато графити артистът Банкси показва нови творби, светът на изкуството изпада в лудост – как се е качил там (сградата е толкова висока) и дали ще бъдат изтръгнати от стената? Последните му творби не правят изключение и предизвикаха масова истерия, не само сред любителите на творчеството му, но и в международните медии… Основният въпрос е защо „уличният герой“ е изрисувал коза и два слона по стените в Лондон?
Козата, която се вижда да се зъби на перваза пред погледа на камера за видеонаблюдение, е на стена близо до моста Кю в Ричмънд, а слоновете стърчат през два затворени прозореца отстрани на къща в Челси.
Банкси публикува и двете творби в Instagram без никакво обяснение, което предизвика вълна от теории за мотивите му.
Редица анализатори смятат, че изображенията на животните отразяват плачевното състояние на Обединеното кралство, раздирано от протести и безредици, водени от крайната десница. Козелът, оставен да се бори сам с несгодите на планината, може да се отнася и до „отхвърлянето“ на имигрантите. Дори са изказани предположения, че творбите са свързани с околната среда. Образът на козела беше поставен в контекста на застрашеният от изчезване нубийски козел Ibex.
От форумът за изкуство Hyperallergic виждат връзка с кризата в Близкия изток, като посочват, че „козата се появи като пропалестински символ в неотдавнашните протести срещу войната на Израел в Газа“. Видни международни журналисти и изследователи на модерното изкуство си блъскат главите около вечния въпрос- какво иска да ни каже авторът? Един от коментаторите към многобройните статии за графитите откровено посочва: „може да е просто така – Банкси да си е помислил, че една коза ще изглежда готино там горе“ (просто казвам).