Ars longa, vita brevis

Ars longa, vita brevis

Симеон аплодира български оперни певци в Мадрид 

Симеон Сакскобургготски, съпругата му Маргарита, князете Константин-Асен Видински и Борис Търновски аплодираха възторжено трима специализанти на Академия „Борис Христов“ в Рим, които изнесоха чудесен концерт навръх 3 март в Мадрид. Изявата бе организирана от посолството ни по повод националния празник. Негово превъзходителство Алексей Андреев посрещна колегите си от дипломатическия корпус и всички специални гости. 

Божидар Бoжкилов, който е сред най-търсените баси от водещите продуценти в жанра, изпълни арии на Банко от „Макбет“ на Верди, на Колин от „Бохеми“ на Пучини и на Дон Базилио от „Севилският бръснар“ на Росини, а със сопраното Радинела Василева направиха дуета на Церлина и Дон Жуан от „Дон Жуан“ на Моцарт. Тя пя партии на Маргарита от „Фауст“ на Гуно и на Мими от „Бохеми“, а колежката й Вихра Смилкова извиси глас за Жулиета от „Ромео и Жулиета“ на Гуно, на Мюзета от „Бохеми“, на Калина от „Имало едно време“ на Парашкев Хаджиев. На пианото беше Илия Лозанов, директорът на Българския културен институт в Рим. „Специализантите на Академия „Борис Христов“ по традиция са посрещани с овации. Оперното изкуство на България е безценно и безсмъртно нематериално национално богатство“, коментира маестрото пред „Филтър“. Той разказа и за интересния си разговор със Симеон Сакскобургготски в Мадрид. „Както се знае, семейството на царя е било много близко с Борис Христов и съпругата му Франка. Сега, 25 години след смъртта на царица Йоана, Негово Величество си спомни, че двете дами – майка му и Франка, често са говорили за „тримата Борисовци“: цар Борис Трети, Борис Христов и „Борис Годунов“.  

Броени дни преди триумфалния гастрол на Академия „Борис Христов“ в Мадрид Дарина Такова също представи пред публика своите ученици, а на пианото отново беше Илия Лозанов. Сред тазгодишните стипендианти освен Радинела Василева и Вихра Смилкова са още Мартин Димитриевски, Николай Димов и Аида Пипоян.

Както винаги, петимата са избрани в България чрез конкурс, за да бъдат обучавани в продължение на четири месеца в Рим от престижни преподаватели с огромен опит и впечатляваща кариера от Италия и България. През настоящата година в Академия „Борис Христов“ преподават Дарина Такова – водещ педагог, Орлин Анастасов, Анна Ванди, Елеонора Пачети, Рената Ламанда, Владимир Стоянов, Лукреция Меса, диригентът Алфонсо Тодиско, пианистът Илия Лозанов. 

„Най-стойностното е, че за всеки четири месеца създаваме поредно ново артистично семейство – може да сметнем колко многобройно е станало то за 25 години“, казва Илия Лозанов. 

Борис Христов води курсовете в Академията до смъртта си през 1993 година. След това те продължават със съдействието и финансовото участие на госпожа Франка де Рензис-Христоф чрез създадената от нея италианска фондация „Борис Христов“. През 2011 година дейността на българската Академия „Борис Христов“ е интегрирана в рамките на Опера студио в Националната римска академия „Санта Чечилия“. Изпълнението на тристранния договор продължава до закриването на Опера студио след кончината на дългогодишния президент на „Санта Чечилия“ професор Бруно Кали.

Както се знае, Борис Христов дарява къщата си в Рим на България с изричното условие създадените от него курсове да продължават и след смъртта му. В годините 2015–2020 те се провеждат в редуциран формат поради закриването на Опера студио и поради липса на достатъчно средства.

През 2021 година по идея на Орлин Анастасов е възстановено обучението по оперно пеене, като петима млади артисти, класирали се след конкурс, обявен от Министерството на културата, специализират в рамките на 400 учебни часа и множество майсторски класове, водени от световни имена – Бойко Цветанов, Александрина Пендачанска, Дарина Такова, Марияна Пенчева, Валентина Куцарова, басите Роберто Скандиуци и Джакомо Престия, Лучана д’Интино – основен педагог в миланската „Ла Скала“, Винченцо де Виво – директор на Операта в Анкона, Елеонора Пачети от Римската опера, диригентите Алесандро д’Aгостини, Паоло Аривабени, Алфонсо Тодиско. Пианист е Илия Лозанов. Курсистите участват в спектакли и концерти из Италия, огромен е интересът към тях в Белуно, печелят престижни награди. Традиционни са галапредставленията в Борго а Буджано в Тоскана, където Борис Христов прекарва дълги години от живота си и където местното общество „Културна асоциация Буджано Кастело“ продължава да тачи великия бас като свой „национален герой“ и предоставя на изпълнителите поддържания в съвършена изправност роял, на който певецът е изработвал своите роли.

 

 

Последни публикации

bgART
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.