Ars longa, vita brevis

Ars longa, vita brevis

Людмила Филипова търси корените на българите преди хилядолетия

В новия си роман „Авитохол и небесният народ“ Людмила Филипова прави мащабно изследване, което връща читателите хилядолетия назад, за да разкаже от къде тръгват българските корени и кой е нашият родоначалник. Нейната история дава поглед към целия древен свят, потапя в атмосферата на отминалите епохи, възкресява забравени образи. „Това изследване е не само историческо, подходът е интердисциплинарен. Чрез изграждането на героите и развитието на съдбите им се разясняват сложни процеси“, каза на премиерата управителят на издателство „Ентусиаст“ Виктория Бисерова.

„Авитохол и небесният народ“ е от типа романи, които изграждат невидимата тъкан на една нация. Людмила Филипова като орисница плете съдбата на небесния народ, който се ражда от любов в тътена на митологичната битка, посяла семето на днешния ни свят“, коментира на премиерата професор Сергей Игнатов. Авторката пък разкри любопитни подробности около проучванията си. „Много експерти, с които се консултирах първоначално, ме посъветваха да не се захващам с България отпреди Кавказ, защото всичко от онази епоха е трудно за разплитане и проследяване. Сложността на задачата засили желанието ми да намеря отговори за нашия произход, за когото започнах да се замислям още докато пишех „Войната на буквите“ и „Войната на верите“, уточни Людмила Филипова.

През първите месеци на работата си тя не успява да открие достатъчно информация за предците преди V век. Но постепенно се добира до по-стари извори – предимно китайски, персийски, индийски, арменски. Докато чете и анализира, осъзнава значението и приноса на предците ни за развитието на могъщи империи и континенти. Все повече си дава сметка, че през последните два века има геополитически причини всичко това да се потулва, докато ни се предлагат по-„модерни“ версии за нашето минало. Романът дебатира съществувал ли е някога Авитохол, с когото започва Именникът на българските владетели, от къде преминават древните българи, за да стигнат до днешната родина, защо са ги наричали „небесния народ“, каква е ролята на Атила и на неговия хунски съюз?

Благодарение на препратките към стотици източници Людмила Филипова извежда непознати факти – не само че първите българи стоят зад изобретяването на телескопа и са пионери в разработването на солните мини, обработката на злато и скъпоценни камъни, но и че са участвали в създаването на различни бойни оръжия и Пътя на коприната.

Албена АТАНАСОВА

Последни публикации