Ars longa, vita brevis

Ars longa, vita brevis

Паоло Сорентино и Гари Олдман откриват „Синелибри“ с „Партенопа“

Издание № 10 на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ ще се случи между 10 октомври и 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“. „В този все по-безутешен свят търсим упование в лириката“, мотивират се организаторите на престижния форум, чийто президент е Жаклин Вагенщайн. Амбицията на нейния екип е да остане верен на традицията и да представи най-новите кинематографични шедьоври, окрилени от необозримия свят на литературата. Единственото по рода си събитие, което вече има предана публика от всички възрасти, ще се проведе паралелно в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

Официалната визия на „Синелибри“ 2024 е вдъхновена от богатия идейно-тематичен и художествен заряд на програмата, с която фестивалът „празнува пропускливостта между поезията и съня, изкуството и живота, духовното и материалното, надеждата и отчаянието“. Затова и фигурата в центъра на изображението, своеобразно сърце от протегнати ръце и длани, приличащо на разлистена книга, символизира неизтощимия порив. Крилете във фигурата са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс „Криле на желанието“, която пък е и възможно най-поетичното, метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на едни илюзии, заменени с други.

Мотото „Поезия безкрай“ отдава почит на корифеите в изящната словесност, автори на трепети и полети на духа, автори на поезията пиянство – като кораба на Артюр Рембо, до поезията съпротива, необятност и свобода, за която толкова жадува Пол Верлен, „невинен като птиците“, както го вижда Борхес.

„Достатъчно е да споменем най-великия френски поет от епохата на Ренесанса – Пиер дьо Ронсар, роден преди 500 години и провъзгласен от съвременниците си за Принца на поетите, чилиеца Нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години, безсмъртния мексикански поет, есеист и Нобелист Октавио Пас, от чието рождение се навършват 110 години, гениалния ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години, екстравагантния Джордж Байрон, отлетял преждевременно от този свят преди две столетия. И тъй като в настоящия исторически момент по-често се говори за оръжия, отколкото за поезия, няма как да не отбележим 100-годишния юбилей на Труман Капоти, който твърди, че „когато оръдията замлъкнат, музите се чуват“, коментират от фестивала. И припомнят, че 2024 отбелязваме 120 години от рождението на Атанас Далчев – творец ерудит, неподатлив на конюнктурни влияния.
Официалното откриване на „Синелибри“ на 10 октомври е с италианско-френската продукция „Партенопа“ на Паоло Сорентино, вдъхновена от мита за Партенопа, една от сирените в гръцката митология, чието име означава „глас на девица“. Партенопа е и поетичното име на Неапол, родния град на многократно отличавания режисьор и сценарист, притежател на „Оскар“, „Златен глобус“, БАФТА, четири награди на Европейската филмова академия за „Великата красота“ (2013).

В новия си филм Сорентино се опиянява от носталгията, без да се отказва от размисъла за безмилостния ход на времето, изтичащо като пясък през пръстите и анализа на безсмислените отношения. Партенопа е загадъчна и безгрижна наглед съблазнителка от Неапол, която се наслаждава на младостта си и на своята разкрепостеност, убедена, че „красотата е като войната – отваря всички врати“. Разговорите ѝ със застаряващи актриси разкриват лупингите в подсъзнанието й. В главната роля е дебютантката Челесте Дала Порта, партнират ѝ Гари Олдман, Стефания Сандрели, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо.

Сред хитовете, които очакваме на „Синелибри“, е и първият англоезичен филм на Педро Алмодовар „Съседната стая“, който получи 17-минутни овации на фестивала във Венеция. Испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. „Съседната стая“ ще украси празничната церемония по награждаване на 25 октомври от 19 часа в зала 1 на НДК. Адаптация по роман на Сигрид Нунес, филмът изследва противоречивата тема за евтаназията, но се усеща като апология на живота и силата на човешкия дух. Близки приятелки в миналото, с времето Ингрид и Марта са се отчуждили – едната се е отдала на писането, другата е военен репортер. След години се срещат при неочаквани обстоятелства. Вглеждайки се в отношенията им, „Съседната стая“ рисува вълнуващ и провокативен портрет на съвремието. Носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“) са блестящ тандем. Неотдавна на български език със знака на „Колибри“ излезе сборникът с изключителни разкази на Педро Алмодовар „Последният сън“ – изкусна и многолика кратка проза, написана с кинематографична стегнатост, експресивност и тънък хумор.

 

Последни публикации